صفحه نخست | تماس با ما | پیوندها | نسخه موبایل
 سخنگوی دستگاه قضا:‏پرونده املاک شهرداری در مرحله مقدماتی است     بازداشت دو متهم مرتبط با بانک سرمایه     ریاست شورای اصلاحات به کارگزاران رسید     به آقای‌جنتی گفتم فلانی چطور رجل ‌سیاسی شد؟     دکل نفتی در دولت قبل۷ میلیون دلار هزینه نگهداری دکل ۴ میلیونی!      پرداخت ارز در خودپردازها      درخواست آزادی مشروط «سحرخیز»     اگر دو تابعیتی در دولت وجود داشته باشد باید برکنار شود     پدر قربانی اسید‌پاشی اصفهان:هنوز هیچ پیشرفتی حاصل نشده است     اصلاح‌طلبی، رویکرد امام حسین(ع)     روند پنج ساله ی پرونده ی قضایی خود و شش فعال سیاسی اصلاح‌طلب دیگر      احمد منتظری اتهامش را رد کرد     تعطیل عقل مساوی با ترویج خشونت است     متن استعفای جنتی از وزارت ارشاد     ۱۳۷ میلیون دلار در ازای «هیچ»!     استاندار خراسان رضوی: پدیده به بورس ورود پیدا نمی‌کند     رسیدگی به پرونده هزارمیلیاردی با ١٥٣ شاکی     برکناری ۳۵ مدیر دو تابعیتی     استیضاح فانی با 45 امضا اعلام وصول شد      آن آدمی که آمد و گفت «خس و خاشاک» باعث شد افراد به خیابان‌ها بیایند           
 آخرین مطالب
  سخنگوی دستگاه قضا:‏پرونده املاک شهرداری در مرحله مقدماتی است
  بازداشت دو متهم مرتبط با بانک سرمایه
  ریاست شورای اصلاحات به کارگزاران رسید
  به آقای‌جنتی گفتم فلانی چطور رجل ‌سیاسی شد؟
  دکل نفتی در دولت قبل۷ میلیون دلار هزینه نگهداری دکل ۴ میلیونی!
  پرداخت ارز در خودپردازها
  پرداخت ۸۷ میلیون دلار در ازای دکلی که وجود خارجی نداشت
  درخواست آزادی مشروط «سحرخیز»
  اگر دو تابعیتی در دولت وجود داشته باشد باید برکنار شود
  پدر قربانی اسید‌پاشی اصفهان:هنوز هیچ پیشرفتی حاصل نشده است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 1330چهارشنبه، 6 اردیبهشت 1391 - 12:37
جزئیات طرح تفصیلی تهران تشریح شد
  

جزئیات طرح تفصیلی تهران تشریح شد
قیمت مسکن افزایش نخواهد یافت

 
برای نخستین بار در سال ۴۹ طرح جامع تهران باید اجرا می شد که با اتفاقاتی که افتاد عملا این طرح به مرحله اجرا نرسید و چون طرح های تفصیلی آن تهیه نشده بود و با افزایش قیمت نفت در سال های ۵۱ تا ۵۶ و مهاجرت زیاد به شهرها و همچنین پیروزی انقلاب اسلامی اجرای این طرح با مشکل مواجه شد.
در سال ۷۱ طرح ساماندهی دیگری ابلاغ شد که به دلیل هماهنگی نبودن وزارت شهرسازی و مدیریت شهری وقت اجرا نشد تا در نهایت برای اولین بار طرح جامع تهران با همکاری دولت ، شهرداری ، شورای اسلامی شهر و مهندسان مشاور کشور در سال ۸۷ تهیه و ابلاغ شود و بر اساس این ابلاغ که به دستور شورای عالی شهرسازی و معماری بود ، شهرداری موظف به تهیه طرح تفصلی شد که قرار بود این طرح در سال ۹۰ رونمایی شود اما با توجه به مشکلات موجود این طرح از ابتدای سال ۹۱ ابلاغ و اجرایی شد.
طرحی که به گفته معاون شهر سازی و معماری شهرداری تهران با اجرای آن قیمت مسکن افزایش نمی یابد.
ظهر دیروز مهندس جاوید طی یک نشست خبری با بیان این که رویکرد طرح های گذشته بیشتر ثابت و بر اساس ملک و پلاک بوده است گفت : این طرح با استفاده از تجارب بین المللی مجموعه ای از املاک را در قالب یک پنه در نظر گرفته و اثرات متقابل املاک را سنجیده است و به آن توجه دارد.
جاوید با اشاره به پیش بینی چهار پهنه برای تهران در طرح تفصیلی جدید گفت : بر اساس این طرح تهران دارای چهار پهنه Rسکونت ، Mمختلط، Sکار و فعالیت و G پهنه حفاظت باز و سبز است و در مجموع تهران دارای ۴پهنه اصلی است که ۵۵ زیر پهنه دارد و شهروندان با وارد کردن شماره بلوک و ملک خود در سامانه شهرداری تهران می توانند از موقعیت ملک خود آگاه شوند.
وی تصریح کرد : پهنه سکونت ۳۹ درصد تهران ، پهنه مختلط ۱۰ درصد ، پهنه کار و فعالیت ۲۸ درصد و پهنه سبزو باز ۲۱ درصد تهران را در طرح تفصیلی تشکیل می دهد که نشان دهنده توجه به فضای سبز و باز برای تهران است. جاوید خاطر نشان کرد : تشکیل پرونده هم اکنون در دفاتر خدمات الکترونیک صورت می گیرد و بعد از طی مراحل لازم دستور نقشه صادر می شود که جزئیات فؤایند ساخت و ساز بر اسا س طرح صادر می شود و بعد آن پروانه ساخت صادر خواهد شد.
معاون شهردار در خصوص سوالی در مورد بلند مرتبه سازی در طرح تفصیلی تهران گفت : راهبردهایی برای بلند مرتبه سازی در طرح تفصیلی پیش بینی شده و مشاورین در حال تهیه طرح تکمیلی است و پس از طی فرآیند تصویب در کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهرسازی و معماری این موضوع نیز امسال تصویب می شود و در صورت درخواست ها موردی در کمیسیون ماده ۵ رسیدگی می شود.
وی افزود : همچنین طرح ویژه مسکن نیز از سوی دولت و وزارت راه و شهرسازی در نظر گرفته شده که هم اکنون در منطقه ۲۱ احداث ۸ هزار تا ۱۰ هزار واحد مسکونی به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسیده که وزارت شهرسازی در حال پیگیری است و همچنین در منطقه ۴ نیز در خیابان استخر تعداد واحدهای مسکونی دیگر پیش بینی شده که هنوز به تصویب کمیسیون ماده ۵ نرسیده است.
جاوید در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر اجرای این طرح بر قیمت مسکن گفت : تغییرات قیمت مسکن به مسائل زیادی بستگی دارد و در طرح جامع و تفصیلی نیز نگاه محدود کننده ای به تراکم های ساخت و ساز نیست و نگاه توسعه ای دارد تا ساخت و ساز منظم و ضابطه مند باشد ، اما تاثیری بر افزایش قیمت مسکن نیست و رونق ساخت و ساز به ویژه در محورهای مسکونی و کار و فعالیت پیش بینی می شود تا توزیع متناسب تر ایجاد شده و شهروندان بهتر بهره مند شوند.
وی افزود : موضوع بافت های ناپایدار و فرسوده در ضوابط طرح تفصیلی با تراکم تشویقی در نظر گرفته شده که موجب رونق مضاعف در این بافت می شود و موجب جذب سرمایه گذاری در این بافت می شود.
جاوید تصریح کرد : طرح جامع و تفصیلی با توجه به رونق ساخت و ساز در درآمد شهرداری اثر خاصی مدارد و نظام درآمدی شهرداری تنظیم می شود ، ضمن آن که فروش مازاد تراکم به معنای قبلی مفهومی ندارد و تراکم مجاز و پایه که مبنی رسمی دارد مطرح است و تکلیف هر پهنه مشخص است.
وی با تاکید بر اهمیت کسب درآمدهای پایدار برای شهرداری و افزایش چشمگیر آن در سه سال اخیر از ۵ به ۳۰ درصد اظهار کرد : همه فرآیندهیا قانونی برای اجرای این طرح از تایید ریاست جمهور گرفته تا ابلاغ توسط وزارت راه و شهرسازی و تاییدات کمیسیون ماده ۵ و وشورای عالی شهرسازی و معماری و شورای شهر انجام شده و برای شهردار آتی تهران هم الزام آور است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه تصریح کرد : در ضوابط طرح تفصیلی به واقعیات بافت فرسوده و تجمیع ریز دانه ها توجه شده و تسهیلات ویژه ای برای آن در نظر گرفته شده تا پارکینگ های لازم تامین شود و همچنین املاک ریز دانه که امکان تامین پارکینگ محدودتری دارند تدبیر ویژه ای در نظر گرفته شده است.
جاوید تصریح کرد : الزام به تامین پارکینگ در طرح تفصیلی جدید وجود دارد و شورای شهر و کمیسیون ماده ۵ نیز مصوبات خوبی برای تشویق سرمایه گذاران به ساخت پارکینگ داشته اند که از جمله آن مصوبه ۴۳۶ کمیسیون در مورد پارکینگ های طبقاتی است و مصوبه اخیر آن در مورد پارکینگ های طبقاتی محله ای و مکانیزه که امیدواریم موجب رونق در این زمینه شود.
وی همچنین گفت : املاک ریز دانه ای که امکان تامین پارکینگ مورد نظر را در زمان ساخت ندارند می توانند در طول زمان ساخت ؛ پارکینگ مورد نظر را در پارکینگ های محله ای و شهری در شعاع ۲۵۰ متری ملک تامین کنند. جاوید خاطر نشان کرد : باید تلاش کنیم تا شهروندان به سمت تجمیع در بافت فرسوده بروند که در۵ ساله اول ۱۵۰ متر ، ۵ ساله دوم ۲۰۰ مترو در ۵ ساله سوم ۲۵۰ متر با ارائه تسهیلات ویژه اجرایی شود.
به گزارش مهر، معاون شهردار تهران ادامه داد : در طرح جدید همه سرانه های خدماتی شکل گرفته تثبیت شدند و در تعدادی از محورها تامین سرانه های خدماتی در قالب مراکز محله پیش بینی شده است که زمینه‌ساز تامین خدمات مورد نیاز است. وی در ادامه با بیان این که هر ساله ۲۰ تا ۳۰ هزار پروانه ساختمانی صادر می شود گفت : در سال ۹۰ نیز با توجه به استقبال شهروندان این آمار وجود داشت و از ۲۵ هزار پروانه صادر شده ۲۰۰ پروانه برای واحدهای مسکونی صادر شد.
وی افزود : پیش بینی می شود سال ۹۱ هم این اتفاق بیفتد ، ضمن آن که پروانه هایی که قبل از سال ۹۱ صادر شده تا یک سال پایان سال ۹۱ فرصت دارند تا پروانه ساختمانی خود را آغاز به اجرا کند.
جاوید خاطر نشان کرد : در سال ۹۰ هنوز به رکورد صدور پروانه ساخت در سال ۸۵ و نیمه اول سال ۸۶ نرسیدیم اما به آن نزدیک شدیم و امکان تامین حقوق مکتسبه نیز برای مالکان در همان ملک و یا سایر املاک در نظر گرفته شده است. معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه با اشاره به وضعیت بازار تهران در طرح تفصیلی جدید گفت : احداث پیاده‌روها و یا سایر محورهای ساماندهی برای این منطقه آغاز شده و مشاور طرح تفصیلی منطقه ۱۲ نیز طرح موضعی آن را تهیه کرده و راهبردهای به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسیده و در افق ۱۵ سال آینده با رویکرد پالایش و پیرایش و بهسازی پیش بینی شده است.
وی افزود : خانه های تاریخی نیز که ثبت رسمی شده اند تابع ضوابط خود هستند و امکان تخریب و نوسازی ندارند و خیابان ولی عصر و شریعتی نیز برای ساخت و ساز در کمیسیون ماده ۵ پیش بینی شده تا طرح منظر شهری در نظر گرفته شود تا رویکرد منسجم تری داشته باشد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
 
 
 
tt
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سرزمین نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@sarzaminnews.com
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا
rr