صفحه نخست | تماس با ما | پیوندها | نسخه موبایل
 جزئیات بازداشت مدیر سابق پدیده شاندیز / واکنش نماینده مشهد به دستگیری پهلوانی / اخبار از بازداشت مدیر عامل "پدیده"/حساب‌های شرکت پدیده نهایی شد     پرداخت سپرده‌های 50 میلیون تومانی در موسسه منحله میزان      خواستار رسیدگی به ۱۷ پرونده گمشده در مجلس نهم     فعلا به ائتلاف اصلاح‌طلبان و آقای روحانی در سال ٩٦ ائتلاف مشروط گفته شود     شورای پنجم و راه ١٠ ماهه      یک تخلف دولت احمدی‌نژاد؛ پرونده‌ای که هنوز افشانشده؛ چه‌کسی 2میلیارد‌‌‌‌و700میلیون‌د‌‌‌‌لار را به‌خارج از کشور برد‌‌‌‌؟      استاندار خوزستان و این همه کار      یک بیمارستان خصوصی در شمال تهران پلمب شد      علت تنگی نفس شهروندان اهوازی آلرژی فصلی با منشأ پولن‌های گیاهی     زمان برگزاری آزمون عملی ارشد      دستور وزیر کار درباره استخدام 3569 نفر      به زودی مجددا با سند به عرصه افشاگری باز خواهم گشت.      من این آمادگی را دارم که مورد نقد دوستان رسانه های همگانی قرار گیرم و مطمئن هم باشید که به هیچ وجه اهل شکایت نیستم.      اصلاح طلبان هنوز به موضوع انتخابات ریاست جمهوری 96 ورود پیدا نکرده اند      درمان موسوی و کروبی،     تاکنون ندیده بودیم ناجا از دستور رئیس‌جمهور تمرد کند      باید بشینیم گفت و گو کنیم تا این گرفتاریها را حل کنیم     درصورت وجود اسناد مثبته رسمی مبنی بر خرید سهام پدیده شاندیز امکان انتقال خواهد بود.     تقسیم کار و تعیین نقش و جایگاه دو نهاد فرهنگی و انتظامی     - جریان اصلاح‌طلب از موقعیت برابر با جریان اصولگرا برخوردار نیست.           
 آخرین مطالب
  جزئیات بازداشت مدیر سابق پدیده شاندیز / واکنش نماینده مشهد به دستگیری پهلوانی / اخبار از بازداشت مدیر عامل "پدیده"/حساب‌های شرکت پدیده نهایی شد
  پرداخت سپرده‌های 50 میلیون تومانی در موسسه منحله میزان
  خواستار رسیدگی به ۱۷ پرونده گمشده در مجلس نهم
  فعلا به ائتلاف اصلاح‌طلبان و آقای روحانی در سال ٩٦ ائتلاف مشروط گفته شود
  شورای پنجم و راه ١٠ ماهه
  یک تخلف دولت احمدی‌نژاد؛ پرونده‌ای که هنوز افشانشده؛ چه‌کسی 2میلیارد‌‌‌‌و700میلیون‌د‌‌‌‌لار را به‌خارج از کشور برد‌‌‌‌؟
  استاندار خوزستان و این همه کار
  در مقطع فعلی برای حفظ انسجام در خانواده بزرگ اصلاحات همه نخبگان و جوانان اصلاح‌طلب از هرگونه تک‌روی و اظهارنظرهایی که به گفتمان اصلاح‌طلبی آسیب می‌زند باید خودداری کنند.
  یک بیمارستان خصوصی در شمال تهران پلمب شد
  علت تنگی نفس شهروندان اهوازی آلرژی فصلی با منشأ پولن‌های گیاهی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 1339چهارشنبه، 6 اردیبهشت 1391 - 12:50
محمود احمدی نژاد دادگاهی می شود
  

 

محمود احمدی نژاد دادگاهی می شود

همین 4 روز پیش بود که دبیر کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس شورای اسلامی از شکایت ۲۱ نماینده از احمدی نژاد و ارجاع نامه آن به لاریجانی خبر داد. حالا از مجلس خبر می رسد، شکایت از رئیس جمهور سرانجام پس ...

موضوع شکایت اما همان ماجرای تکراری تخلفات گاه و بی گاه دولت از قانون و توهین به شان مجلس بود تا تبعات سوال از رئیس جمهور و پاسخ های طنز گونه و توهین آمیز وی همچنان برای دولتی ها دردسر ساز شود.

حالا از مجلس خبر می رسد، شکایت از رئیس جمهور سرانجام پس از 4 روز از سوی علی لاریجانی به هیئت رئیسه ارسال شد تا این شکایت در یک قدمی کمیسیون اصل نود مجلس هشتم قرار بگیرد.

علی اکبر اولیا در مورد روند پیگیری شکایت از رئیس جمهور گفت: در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس آقای علی لاریجانی ما را از ارسال این شکایت به «محمدرضا باهنر» عضو هیئت رئیسه مطلع کرد.

این نماینده مجلس هشتم با بیان این نکته که نامه شکایت از رئیس جمهور با امضای 21 نماینده مجلس هشتم، 4 روز پیش تقدیم رئیس مجلس شده بود افزود: هم اکنون رئیس مجلس این نامه شکایت را برای بررسی بیشتر به باهنر به عنوان عضو هیئت رئیسه ارسال کرده است تا شکایت از احمدی‌نژاد پس از عبور از این مرحله به کمیسیون اصل نود ارسال شود.

وی ضمن اظهار بی‌اطلاعی از این موضوع که «چه مواردی از سوی باهنر مورد بررسی قرار می‌گیرد؟» گفت: ما امید داشتیم که این شکایت زود‌تر از این به دست کمیسیون تخصصی برسد تا کمیسیون بتواند در‌‌ همان زمان قانونی 10 روز خود به این موضوع رسیدگی کند اما متأسفانه رسیدگی به این شکایت مانند موارد مشابه دیگر با سرعت پائینی پیگیری می‌شود.


در هر حال اخبار رسیده حاکی از این است که این شکایت جدید 4 بندی از رئیس جمهور می رود که اصل نودی شود و در صورت تصویب شکایت نمایندگان از رئیس جمهور بر اساس ماده 233 آیین نامه داخلی، این شکایت به قوه قضائیه ارسال خواهد شد تا پای محمود احمدی نژاد به قوه قضاییه باز شود.


بر اساس ماده 233 هرگاه حداقل ده‌ نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیونها، عدم رعایت شؤونات و نقض یا استنکاف از اجراء قانون یا اجراء ناقص قانون توسط رئیس جمهور و یا وزیر و یا مسؤولین دستگاههای زیرمجموعه آنان را اعلام نمایند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد.

کمیسیون حداکثر ظرف مدت ده ‌روز موضوع را رسیدگی و درصورت وارد بودن با اظهارنظر صریح، گزارش خود را از طریق هیأت‌رئیسه به مجلس ارائه می‌دهد.

تبصره 1 این ماده تصریح می‌کند: چنانچه نظر مجلس بر تأیید گزارش باشد موضوع جهت رسیدگی به قوه قضائیه و سایر مراجع ذی‌صلاح ارسال می‌شود تا خارج از نوبت و بدون تشریفات دادرسی رسیدگی نمایند.

تبصره 2 این ماده نیز تاکید دارد: درصورتی که مجلس در مورد رئیس‌جمهور یا هریک از وزیران سه نوبت ‌رأی به وارد بودن گزارش بدهد طرح استیضاح درصورت رعایت مفاد اصل هشتاد و نهم(89) قانون اساسی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

البته این اولین باری نیست که مجلس هشتمی ها از شکایت خود درباره دولت را به کمسیون اصل 90 ارجاع می دهند.

شکایت اول نمایندگان از رئیس جمهور به مهر ماه سال 90 بر میگردد که در 9 بند ارائه شد. 9 بندی که مهمترین آنها، عدم اهتمام به اجرای برنامه چهارم، عدم پایبندی به قانون اصل 44 و عدم ارائه به موقع لوایح بودجه سالانه بود.

شکایت دوم اما، به تخلف از اصول 135 و 133 قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان از این اصول و تخلف رئیس جمهور از ماده 53 قانون برنامه پنجم توسعه در خصوص شیوه ادغام وزارتخانه ها مورد شکایت نمایندگان بازمی گشت.

شکایت سوم در خصوص مقاومت رئیس جمهور در مقابل اجرای حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر ابقای حجت الاسلام مصلحی در مقام وزارت اطلاعات بود که نمایندگان آن را مصداق عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون توسط رئیس جمهور خواندند.

ماجرای این شکایت جدید هم که در 4 بند ارائه شده، به دلیل توهین رئیس جمهور به برخی نمایندگان درباره مدک تحصیلی آنهاست چرا که اعلام شده، شکایت از پاسخ‌های احمدی‌نژاد به سوال نمایندگان در چهار محور تدوین شده است .در بخش اول از آنچه «توهین» به نمایندگان خوانده شده شکایت شده است. سبب این توهین هم ماجرای «شاسی» و «شست»و «مدرک تحصیلی» برخی از نمایندگان است.

نمایندگان در بخش دوم ازپاسخ رییس‌جمهوری به دلیل«بیان مطالب خلاف واقع» شکایت کرده‌اند و از اظهار بی‌اطلاعی احمدی‌نژاد از سفر «منوچهر متکی» به عنوان وزیر امور خارجه به سنگال گرفته تا «صفر» اعلام کردن موجودی حساب ذخیره ارزی، تعجب نمایندگان را برانگیخته و کار را به شکایت کشانده است.

مورد سوم شکایت 4 بندی نیز به داستان در «راس امور ندانستن» مجلس باز می‌گردد؛ موضوعی که احمدی‌نژاد در حضور نمایندگان به صراحت اعلام کرد به آن اعتقاد دارد و مجلس را در راس امور نمی‌داند و همین مساله موجبات ناراحتی و خشم نمایندگان را فراهم کرد.

در بخش پایانی هم از «استنکاف از اجرای قوانین مطرح شده در سوال» و «قانون ندانستن بعضی از قوانین» شکایت شده است تا شکایت تکمیل شود تا نوار شکایت های نمایندگان مجلس از دولت به کمسیون اصل 90 تکمیل شود.

هر چند تا کنون این شکایت ها به قضایی شدن نرسیده است اما به نظر می رسد این بار موضوع جدی است چرا که پای مجلس و توهین به شان مجلس در میان است و باید منتظر ماند و دید این بار این شکایت جدید پای رئیس جمهور را به محکمه قضایی باز خواهد کرد یا خیر؟

   
  

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
* نام: امید       جمعه، 8 اردیبهشت 1391 - 10:48
نظر: سئوال و شکایت از رییس جمهور برابر قانون امکانپذیر است البته بنده قصد حمایت از کسی را ندارم ولی لازم دانستم عرض کنم بعضی نمایندگان از روز اول ورود به مجلس وظایف خود را رها کرده اند و تنها دنبال این بوده اند که رییس جمهور چه کار می کند تا ایشان را زیر سئوال ببرند البته من از این نمایندگان این سئوال را دارم روزی که دولت اصلاحات فرهنگ مملکت را به گند می کشاندند این آقایان کجا تشریف داشتند. امیدوارم که کارهایمان برای رضای خدا و برای مردم باشد.

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
 
 
 
tt
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سرزمین نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@sarzaminnews.com
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا
rr