صفحه نخست | تماس با ما | پیوندها | نسخه موبایل
 قرارداد فروش آب سنگین ایران به آمریکا امضا شد     حمله زاکانی به برجام      اگر پدرم می‌ماند بیش از پیش آزار می‌دید       بابک زنجانی اعدام نمی شود!     مردم فساد‌های زمان دولت‌های نهم و دهم را فراموش نکرده‌اند     مردم یادشان نرفته به قـرن ١٩ رفته بودیم     واردات رسمی شورولت به ایران آغاز شد       روزی که جنتی دستکش بوکس پوشید     پارلمان درسایه فرصت است نه تهدید      لیست نهایی امید برای مرحله‌ دوم انتخابات      اگر وزیر کشور اعتبارنامه منتخب سوم اصفهان را صادر کند، استیضاح منتفی می‌شود     نامه علی مطهری به آیت الله جنتی درباره مینو خالقی     خطر سیل هنوز جدی است / خوزستان،لرستان و ایلام       حمله به سفارت ایران در دانمارک      لیست امید برای دور دوم انتخابات      کهگیلویه مظلوم واقع شده است     40 درصد منابع مالی خارج از اختیار دولت است       افرادی که در کشورهای خارجی امانت‌دار بابک زنجانی بودند به عبارتی اموال را «بالا کشیدند»      زنجانی که رقمی معادل سه میلیارد یورو به وزارت نفت بدهکار است      زنجانی یک وکالت بلا عزل به شرکت نفت داده است           
 آخرین مطالب
  قرارداد فروش آب سنگین ایران به آمریکا امضا شد
  حمله زاکانی به برجام
  اگر پدرم می‌ماند بیش از پیش آزار می‌دید
  سفرهای استانی محمدرضا عارف برای حمایت از کاندیداهای لیست امید؛
  بابک زنجانی اعدام نمی شود!
  مردم فساد‌های زمان دولت‌های نهم و دهم را فراموش نکرده‌اند
  مردم یادشان نرفته به قـرن ١٩ رفته بودیم
  واردات رسمی شورولت به ایران آغاز شد
  روزی که جنتی دستکش بوکس پوشید
  احتمال ریاست ‌هاشمی‌ بر خبرگان بالاست
- اندازه متن: + -  کد خبر: 1394شنبه، 9 اردیبهشت 1391 - 12:40
حکم شرعی نگه داری از سگ برای سرگرمی
  
حکم شرعی نگه داری از سگ برای سرگرمی
 

آیت ا...العظمی مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در پاسخ به استفتائاتی حکم شرعی نگه داری سگ را در خانه بیان کرده است. متن چند استفتا و پاسخ های آن  به نقل از سایت این مرجع تقلید در پی می آید.

سوالی که بنده مطرح می کنم سوالی است که برای اکثر هم رشته ای هایم یعنی رشته دامپزشکی مطرح است و آن این است که چرا با وجود این که در احادیث و کتب اسلامی همواره شاهد بیان این مطلب بوده ایم که ما باید در کنار مخلوقات خدا و با مهربانی کردن با آن ها زندگی کنیم در کشورمان برخوردهایی علیه افرادی که سگ دارند انجام می گیرد و آیا این برخوردها از نظر شرعی مورد تایید است؟ البته ممکن است چنین تصور شود که نگهداری از سگ تنها وسیله ای است برای سرگرمی و شاید این مطلب فراموش شده است که خداوند در هیچ موجودی پس از انسان به اندازه سگ قدرت درک احساس دوستی و دوست داشتن را قرار نداده است و همان طور که ما مسلمانان معتقدیم هر نیازی که در یک موجود وجود دارد قطعا پاسخی برایش وجود دارد و در مورد این حس سگ پاسخی به جز ارتباط برقرار کردن با یک انسان موجود نیست، آیا اگر ما این مسئله را فراموش کنیم در حقیقت قوانین الهی را فراموش نکرده ایم آیا اگر به مبارزه با عشقی که خداوند در نهاد یک جاندار زبان بسته قرار داده است، بپردازیم دچار معصیت نشده ایم؟

سگ برای مقاصد مختلف از قبیل پاسبانی خانه و گله و برای شکار می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. ولی از آن جا که موجود آلوده ای است و ممکن است بیماری های مختلفی را به انسان منتقل کند از آنچه به صورت فرهنگ سگ بازی غربی دیده می شود، جلوگیری کرده است. در عین حال اسلام اجازه نمی دهد حتی سگ های ولگرد را آزار کنند مگر این که به صورت خطری درآیند. غذا دادن به آن ها نیز کار خوبی است.

آیا نگهداری از سگ های پرورشی که دارای شناسنامه است و واکسیناسیون می شود دارای ایراد می باشد؟

چنانچه فایده ای از قبیل پاسبانی خانه و گله و صید و مانند آن داشته باشد، مانعی ندارد.

همراه داشتن سگ در ماشین و خیابان و نگهداری آن در خانه که نوعی تقلید از بیگانگان است، چه صورت دارد؟

این کارها شایسته مسلمانان باشخصیت نیست و از جهات شرعی مشکلات زیادی ایجاد می کند.خراسان

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
 
 
 
tt
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سرزمین نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@sarzaminnews.com
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا
rr