صفحه نخست | تماس با ما | پیوندها | نسخه موبایل
 واکنش حکیمی پور نسبت به افشاگری سلطانی     استمرار نظارت شورای نگهبان مبنای قانونی ندارد     آسیب‌شناسی فضای سوت و کور شعب بانک‌ها      این‌بار اصلاح‌طلبان واقعی در لیست قرار می‌گیرند     استعفا پس از تعرض به آیت‌ا... طاهری اصفهانی در روز قدس     وزارت کشور همچنان منتظر بررسی ادعای رئیس سابق مجلس مبنی بر دخالت دولت در انتخابات است      مصوبه رتبه بندی معلمان     پشت پرده انصراف محمدعلی نجفی     جزئیات برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‎های اجرایی      کمیسیون ماده 10 احزاب برای 5 تشکل سیاسی پروانه فعالیت صادر کرد     پس از این تلفن، نجفی حذف می شود     ناگفته های جنتی درباره فشارهایی که تحمل کرد     سخنگوی دستگاه قضا:‏پرونده املاک شهرداری در مرحله مقدماتی است     بازداشت دو متهم مرتبط با بانک سرمایه     ریاست شورای اصلاحات به کارگزاران رسید     به آقای‌جنتی گفتم فلانی چطور رجل ‌سیاسی شد؟     دکل نفتی در دولت قبل۷ میلیون دلار هزینه نگهداری دکل ۴ میلیونی!      پرداخت ارز در خودپردازها      درخواست آزادی مشروط «سحرخیز»     اگر دو تابعیتی در دولت وجود داشته باشد باید برکنار شود           
 آخرین مطالب
  واکنش حکیمی پور نسبت به افشاگری سلطانی
  استمرار نظارت شورای نگهبان مبنای قانونی ندارد
  آسیب‌شناسی فضای سوت و کور شعب بانک‌ها
  این‌بار اصلاح‌طلبان واقعی در لیست قرار می‌گیرند
  استعفا پس از تعرض به آیت‌ا... طاهری اصفهانی در روز قدس
  وزارت کشور همچنان منتظر بررسی ادعای رئیس سابق مجلس مبنی بر دخالت دولت در انتخابات است
  مصوبه رتبه بندی معلمان
  اعتراض کانون سراسری انبوه سازان ایران طی نامه ای به بخشنامه شماره ۴۶/ ۹۵/ ۲۰۰ مورخ ۲۴/ ۷/ ۹۵ سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص اجرای ماده ۷۷ قانون مالیاتهای مستقیم
  پشت پرده انصراف محمدعلی نجفی
  جزئیات برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‎های اجرایی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 1787سه شنبه، 2 خرداد 1391 - 08:26
بازداشت مدیرکل حراست بانک مرکزی
  

در نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه مطرح شد
کشف مدارک جدید در پرونده فساد مالی/بازداشت مدیرکل حراست بانک مرکزی/صدور حکم برای رئیس هلال احمر/لغو مجوز دو بانک/
محسنی اژه‌ای از کشف اسناد و مدارک جدید در پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی خبرداد.
به گزارش فارس غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه عصر امروز در سی‌امین نشست خبری خود با اعلام این مطلب افزود: در 10 روز گذشته موفق شدیم یک هارد دیسک پیدا کنیم که در آن 100 ها برگه اطلاعات ذخیره شده بود.

وی افزود: هنوز مشخص نیست این اسناد و مدارک با اسناد و مدارکی که پیش از این در اختیار بازپرسان پرونده قرار گرفته بود مشابهتی دارد یا خیر اما نکته حائز اهمیت این است که این هارد دیسک در یک مخفیگاه که توسط یکی از متهمان اصلی پرونده مخفی شده بود به دست آمده است.

دادستان کل کشور با بیان اینکه ابعاد رسیدگی به این پرونده به واقع وسیع و پیچیده است گفت: متهمان زیادی در این پرونده مورد بازجویی قرار گرفتند و می‌دانید که بررسی اظهارات همه آنها کاری زمانبر و دشوار است.

وی افزود: هر چند ممکن است برای عده‌ای ایجاد سؤال شود که چرا رسیدگی به این پرونده به کندی پیش می‌رود اما باید بدانید که برخی از متهمان با گذشت بیش از 10 ماه از آغاز رسیدگی به این پرونده هنوز هم درباره اتهاماتشان صحبت نکرده‌اند.

وی گفت: اسناد و مدارک جدید از فردی به دست آمده است که پیش از این وکیل دادگستری بوده و کارهای حقوقی این گروه را به عهده داشته است.

وی همچنین به مطلب منتشر شده در یکی از رسانه‌ها درباره کشف اسناد و مدارک جدید در یک کوله پشتی اشاره کرد و گفت: این مطلب هم خلاف واقع نیست.

وی گفت: براساس اسناد و مدارک بدست آمده مشخص شده برخی از افرادی که تا امروز هیچ اطلاعی از ارتباط آنها با این گروه وجود نداشته سهام کارخانجات این گروه به نامشان شده که به تازگی مطالب به دست آمده است.

محسنی اژه‌ای تأکید کرد: من به همه شهروندان و مردم نوید می‌دهم که هر کسی که در این پرونده جرمی مرتکب شده باشد و جرمش ثابت شود حکم برایش صادر خواهد شد و این حکم اجرا می‌شود.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در رابطه با اینکه گفته می‌شود برای مدیران مناطق آزاد ارس و اروند احکام قضایی صادر شده است آیا این موضوع صحت دارد یا خیر گفت: حکمی برای این افراد صادر شده است اما از آنجا که هنوز این حکم قطعی نشده و مهلت برای اعتراض به آن وجود دارد از بازگو کردن جزئیات آن معذور هستم.

 اژه‌ای:حکم رئیس هلال احمر قطعی نیست/اصل مطالب علی مطهری را نخوانده ام
سخنگوی قوه قضائیه گفت :در پرونده فساد مالی ضعیف کشی نمی شود و هر کسی در مظان اتهام باشد و جرمش ثابت شود حکم برایش صادر می شود.
به گزارش خبرنگار قضایی فارس غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه عصر امروز در سی‌امین نشست خبری خود در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در رابطه با اینکه روز گذشته علی مطهری اتهاماتی را نسبت به رئیس جمهور مطرح کرده و مدعی شده سپاه هم در انتخابات نقش داشته است آیا به اظهارات این فرد دادستانی رسیدگی خواهد کرد یا خیر گفت: متاسفانه من موفق نشدم اصل مطلب را مطالعه کنم و تنها تیتر برخی از رسانه‌ها را دیدم.

وی افزود: اگر چنانچه صحبت‌های آن فرد در حدی باشد که فراتر از قانون صحبت کرده باشد به طور قطع دادستان در این پرونده ورود خواهد کرد.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که از وی درباره اظهارات نماینده دادستان در رسیدگی به پرونده فساد 3 هزار میلیارد تومانی پرسیده بود و برخی از احکام صادر شده پیش از این برای مفسدان اقتصادی را کم اثر یا غلط عنوان کرده بود گفت: وقتی می‌گوییم یک حکم صادر می‌شود یا درست صادر شده یا غلط اما باید ببینیم ملاکمان برای این ادعا چیست.

وی گفت: اگر ملاکمان از درستی یا عدم درستی قانون باشد پس باید این تعبیر را به گونه‌ای دیگر بکار ببریم و بگوییم آیا متعاقب قانون بوده یا خیر؟

دادستان کل کشور گفت: در مورد احکامی که دو مرحله‌ای یعنی یک مرحله به آن اعتراض می‌شود سپس به دیوان عالی کشور می‌رود و در آنجا درستی یا غلط بودن آن تشخیص داده می‌شود و نهایتا حکم تایید می‌شود این احکام قطعا مطابق قانون است و درست صادر شده است.

وی افزود: شاید بتوان این مطلب را اینگونه مطرح کرد که چرا برخی از احکام بازدارندگی لازم را ندارند که در اینجا باید گفت: برخی از احکام هستند که بازدارندگی دارند و برخی از احکام از این بازدارندگی بی‌بهره‌ هستند به گونه‌ای که قرار بود همه احکام بازدارندگی داشته باشند دیگر شاهد وقوع جرایم بعد از یک دوره‌ای در کل دنیا نبودیم.

سخنگوی قوه قضائیه با اعلام این مطلب که الزاما همه احکام 100 درصد بازدارندگی ندارند گفت: یک قاتل مرتکب قتل می‌شود ما هم برایش حکم اعدام صادر می‌کنیم و این حکم اجرا می‌شود اما باز هم می‌بینیم فرد دیگری دست به ارتکاب قتل می‌زند.

وی افزود: در مورد مواد مخدر هم احکام با قدرت اجرا می‌شود اما باندهای تبهکار و سود جو که با انگیزه کار سیاسی و تجاری فعالیت می‌کنند می‌توانند افرادی را فریب دهند و از طریق آنها به کار قاچاق ادامه دهند.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه این نگرانی در شهروندان وجود دارد که احکام صادر شده برای متهمان پرونده فساد مالی نیز این بازدارندگی را نداشته یا متناسب با جرم آنها نباشد زیرا نماینده دادستان در جایی قاضی سراج را مدیون کردند اگر حکم خفیفی برای یکی از متهمان صادر کنند گفت: بارها گفته‌ام که نهایت تلاشمان را بکار بسته‌ایم تا شاهد چنین اتفاقی نباشیم و بتوانیم بر اساس عدالت و چارچوب قوانین و مقرراتی که در آیین دادرسی ذکر شده افراد را تحت تعقیب قرار دهیم و به اتهامات آنها رسیدگی کنیم.

محسنی اژه‌ای گفت: مطمئن باشید بدون کوچکترنی اغماضی به اتهامات هر کسی که در این پرونده جرمی مرتکب شده باشد رسیدگی خواهد و احکامشان صادر و اجرا خواهد شد.

وی گفت: این نگرانی نباید وجود داشته باشد که ضعیف کشی شود زیرا مطمئن باشید که ما قصدمان ضعیف کشی نیست و هر کسی که در مظان اتهام قرار گیرد و جرمش ثابت شود برایش حکم صادر خواهد شد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که شنیده می‌شود برای رئیس جمعیت هلال احمر حکم قضایی صادر شده است گفت: بله برای این فرد حکمی صادر شد ولی از آنجا که قطعی نشده نمی‌توانم جزئیات این حکم را بگویم این حکم قابل اعتراض است.

 شکایت بانک ملی از بانک صادرات ایران
 سخنگوی قوه قضائیه از شکایت بانک ملی ایران از بانک صادرات خبر داد.
محسنی‌اژه‌ای گفت: طبق قانون اگر مسئول یک مجموعه و نهادی جرمی را در ساختار خود مشاهده کند باید آن را به مراجع صالحه اعلام کند. در بانک ملی ایران این اتفاق افتاد در شرایطی که تا مدت‌ها علیه هیچ فرد و جریانی شکایت صورت نگرفته بود.

وی ادامه داد: بانک ملی ایران در ابتدای پرونده دادخواستی را علیه گروه آریا و بانک صادرات صادر کرده است.

سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: دادسرا از بانک ملی چه در زمان مدیریت قبلی و چه در زمان مدیریت جدید این سؤال را داشت که آیا بازرسی این بانک به تخلفات صورت گرفته رسیدگی کرده است یا خیر. در شرایطی که دو سوم ال‌سی‌های صادر شده این بانک برخلاف قانون بوده است.

این مقام قضایی بیان کرد: در همین رابطه چندی پیش بانک ملی طی دو نامه وضعیت موجود را تشریح کرده است به نحوی که در یکی از نامه‌ها بیان کرده است که تنها تخلف اداری صورت گرفته است و جرمی مشهود نشده است. در نامه مدیرعامل بانک ملی آمده است که کسانی که تخلف اداری انجام داده‌اند به هیئت‌های تخلفات معرفی شده‌اند.

محسنی‌اژه‌ای خاطر نشان کرد: با توجه به نامه مدیرعامل بانک ملی هیچ گونه جرمی در این زمینه ثابت نشده است.

مدیران بانک ملی بر این باورند که در مقطعی چهار ماهه پرونده‌های بانک در اختیار مراجع نظارتی بوده است و آنها به آنان دسترسی نداشتند.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در نامه مدیرعامل بانک ملی آمده است که اگر در دستگاه قضا مشخص شود کسی در بانک ملی مرتکب جرمی شده این بانک نیز شاکی است . در هر دو نامه صادر شده بانک ملی به صراحت اعلام شده که این بانک علیه بانک صادرات شاکی است.

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه برخورد با فساد اقتصادی نیازمند برخورد ریشه‌ای است اظهار داشت: اگر ما نخواهیم به صورت دقیق و جدی اقدام به آسیب‌شناسی کنیم یقینا چنین اختلاس‌هایی مجددا تکرار خواهد شد. در دو نامه نوشته شده مدیرعامل بانک ملی آمده است که تنزیل‌های صورت گرفته تخلف اداری هستند اما باید دید که آیا ایشان قبول دارند که تنزیل صورت گرفته است یا خیر.

این در شرایطی است که قبلا به هیچ وجه تنزیل را قبول نداشتند و تأکید بر خرید دین داشتند.

وی ادامه داد: هم اکنون بانک ملی صراحتا اعلام کرده که تنزیل را انجام داده‌اند. اگر ما بخواهیم با این نگاه پیش برویم که تنزیل‌های صورت گرفته تنها تخلف اداری است آیا ما می‌توانیم در پیشگیری از جرم اقدام کنیم. سوال ما این است که آیا یک شعبه بانک در کیش حق دارد که بیش از 2 هزار میلیارد تومان تنزیل صادر کند. اگر همه دستگاه‌ها به قانون عنایت نداشته باشند ما نمی‌توانیم در انجام اعمال پیشگیرانه از جرم موفق باشیم.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا دادگاهی برعلیه شاهین نجفی که اقدام به هتک حرمت به امام معصوم کرده است حکمی صادر نموده است یا خیر گفت: توهین مقدسات خصوصا ائمه و رسول خدا چه در فضای مجازی و چه در فضای واقعی جرم محسوب می‌شود و دادستان به عنوان مدعی‌العموم اقدام به تشکیل پرونده خواهد کرد. جای تأسف دارد که امام مظلوم نیز همچون امام هادی (ع) توسط فردی با این مشخصات مورد توهین قرار گیرد.مدعی‌العموم در این زمینه اقدام لازم را انجام خواهد داد و رسیدگی به پرونده را در چارچوب قانون و شرع را عملی خواهد کرد.

وی در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر نقش قوه قضائیه در حمایت از تولید ملی اظهار داشت: به طور قطع ورود کالای قاچاق ضربه فنی را به تولید ملی وارد می‌کند. امسال سال حمایت از تولید ملی است ولی ما تنها امسال را نباید مدنظر قرار دهیم بلکه باید به صورت جدی و همه ساله برای جلوگیری از قاچاق که مفسده به همراه دارد فعالیت کنیم ولی عمده مسئولیت مبارزه با قاچاق برعهده تعزیرات و دولت است. اما اگر این دو از قوه قضائیه کمک بخواهند یقینا ما پای کار حاضر خواهیم شد.

عدم صدور کیفرخواست برای بانک صادرات/لغو مجوز بانک تات و بانک مجازی آرین
سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به عدم صدور کیفر خواست برای بانک صادرات گفت: مجوز بانک تات و بانک مجازی آرین در دستور لغو قرار گرفت.
 حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با اشاره به پرونده بانک صادرات گفت: در پرونده فساد اقتصادی کیفر خواست بیش از 32 متهم صادر شده و برای 12 نفر دیگر کیفرخواست‌ها به دادگاه ارائه خواهد شد ولی هنوز کیفرخواستی برای بانک صادرات صادر نشده است.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران که مدیرعامل شرکت ایمیدرو بیان داشت: فشارهای سیاسی باعث دادن مجوز صنعتی در شهرک بروجرد شده است گفت: در مقاطع زمانی بازداشت و قبل از آن ایشان در سمت مدیرعامل شرکت ایمیدرو قرار داشته‌اند. اگر فردی مطلبی را بیان کند مورد بررسی قرار خواهد گرفت و ارزیابی‌های لازم در مورد آن صورت خواهد پذیرفت. اما این بهانه‌ای نیست که به خاطر صحبت‌های ایشان صرفا وزیر به دادگاه بیاید.

این مقام قضایی در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا قائم‌مقام بانک مرکزی جزء متهمین پرونده است یا خیر و اگر هست چرا این فرد همچنان در جلسات دولت شرکت می‌کنند گفت: برای این فرد کیفر خواست صادر نشده و با قرار وثیقه ایشان آزاد هستند. لذا در زمینه شرکت کردن ایشان در جلسات دولت باید از خود دولت جویا شد.

محسنی‌اژه‌ای در ادامه این نشست خبری به پرونده لغو مجوز بانک مجازی آرین و تات نیز اشاره کرد و گفت: لغو مجوز این دو بانک صحت دارد. اما من در مقامی نیستم که بتوانم جزئیات آن را منتقل کنم و براساس قوانین بانک مرکزی اختیاراتی به شورای پول و اعتبار داده شده تا به فعالیت‌ بانک‌ها نظارت کند. براساس گزارش‌های تهیه شده از این دو بانک و ارسال آن به بانک مرکزی دادستانی حاضر در این بانک احراز تخلف را تایید کرده است و پرونده را به شورای پول و اعتبار انتقال داده است.

بر همین اساس حکم صادر شده در شورای پول و اعتبار مورد تایید قرار گرفت لذا مجوز بانک تات و بانک مجازی آرین در مرحله لغو قرار دارد. که این موضوع نیازمند صرف زمان است.

وی در زمینه بازداشت شدن مدیر سابق حراست بانک مرکزی نیز گفت: مدیر سابق حراست بانک مرکزی بازداشت است اما در مورد تعویض شدن مدیریت جدید حراست این بانک اطلاعی در دست ندارم.

تعبیر اختلاس برای پرونده صد میلیون یورویی صحیح نیست
سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد:تعبیر اختلاس برای پرونده صد میلیون یورویی صحیح نیست اما برای پرونده هنوزحکم نهایی صادر نشده است.
غلامحسین محسنی‌اژه‌ای عصر امروز در آخرین بخش از نشست خبری خود در پاسخ به سؤال خبرنگاری که درباره وضعیت پرونده‌های شکایت مجلس پرسیده بود، گفت: این پرونده‌ها در جریان رسیدگی قرار دارند اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری که درباره پرونده بیمه ایران از وی پرسیده شدو حضور و یا عدم حضور یکی از مسئولان دولتی را سؤال کرده بود، گفت: دادگاه در حال برگزاری است و با آن مقداری از متهمان برگزار می‌شود که برایشان کیفرخواست صادر شده است. هنوز کیفرخواست سایر متهمان صادر نشده است.

وی درباره علت تفاوت آمار متهمان این پرونده گفت: پرونده بیمه متهمان مشخصی دارد اما از آنجایی که بعضی اوقات درباره تعداد بازداشت‌شدگان پرسیده شده، بعضی جاها درباره تعداد متهمان حاضر در جلسه دادگاه پرسیده شده و در نهایت امکان داشته درباره کسانی پرسیده شده که برایشان کیفرخواست صادر شده است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر حذف اسم خلیج فارس از گوگل گفت: این اقدام توسط مقامات سیاسی عکس‌العمل نشان داده شد که همان عکس‌‌العمل در حال رسیدگی و بررسی است.

محسنی‌اژه‌ای درباره سرنوشت پرونده هاله سحابی و هدی صابر نیز گفت: در مورد هدی صابر بررسی‌ها انجام شد اما هیچ کس در این رابطه مقصر شناخته نشد در مورد هاله سحابی نیز اطلاعی ندارم.

وی درباره پرونده اختلاس صد میلیون یورویی نیز گفت: باز هم می‌گویم تعبیر اختلاس برای این پرونده صحیح نیست اما پرونده هنوز برایش حکم نهایی صادر نشده است.

دادستان کل کشور درباره نتیجه پرونده مربوط به خبرگزاری رویترز گفت: شکایتی آمدند و شکایت کردند، مدیر نمایندگی احضار شد اما اقدامات قضایی هنوز به مرحله ارسال به دادگاه نرسیده است.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سؤالی درباره دستگیری سرکرده باند جعل و زمین‌خواری در شمال کشور گفت: اگر منظورتان پرونده در استان مازندران است اعضای باندی دستگیر شده‌اند اما فردی که وکیل دادگستری بود مشخص نیست سرکرده باند بوده و یا فقط یک عضو ساده بوده است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چند نفر از وکلای متهمان پرونده فساد 3 هزار میلیارد ریالی دستگیر شده‌اند گفت: من نگفته‌ام وکلای پرونده دستگیر شده‌اند من گفتم دو نفر وکیل در رابطه با این پرونده دستگیر شده‌اند.

وی درباره حکم جاسوسان اسرائیلی گفت: از آنجا که برخی از این احکام قطعی نشده نمی‌توانم اطلاعی به شما بدهم.

محسن اژه‌ای درباره اظهارات وزیر اطلاعات درباره دستگیر شدن عده‌ای از کسانی که مرتبط با ترور دانشمندان هسته‌ای بود گفت: اطلاعاتی به دست ما رسیده است و تعدادی هم در این خصوص دستگیر شده و در بازداشت به سر می‌برند.

وی در پاسخ به آخرین سوال که از وی درباره سرنوشت باند قاچاق سلاح از او پرسیده بود، گفت: این پرونده هنوز به دادگاه نرفته است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
 
 
 
tt
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سرزمین نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@sarzaminnews.com
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا
rr