صفحه نخست | تماس با ما | پیوندها | نسخه موبایل
 درخواست آزادی مشروط «سحرخیز»     اگر دو تابعیتی در دولت وجود داشته باشد باید برکنار شود     پدر قربانی اسید‌پاشی اصفهان:هنوز هیچ پیشرفتی حاصل نشده است     اصلاح‌طلبی، رویکرد امام حسین(ع)     روند پنج ساله ی پرونده ی قضایی خود و شش فعال سیاسی اصلاح‌طلب دیگر      احمد منتظری اتهامش را رد کرد     تعطیل عقل مساوی با ترویج خشونت است     متن استعفای جنتی از وزارت ارشاد     ۱۳۷ میلیون دلار در ازای «هیچ»!     استاندار خراسان رضوی: پدیده به بورس ورود پیدا نمی‌کند     رسیدگی به پرونده هزارمیلیاردی با ١٥٣ شاکی     برکناری ۳۵ مدیر دو تابعیتی     استیضاح فانی با 45 امضا اعلام وصول شد      آن آدمی که آمد و گفت «خس و خاشاک» باعث شد افراد به خیابان‌ها بیایند     جدایی سنتی‌ها از نواصولگرایان     بررسی نحوه تشکیل شوراهای استانی اصلاح‌طلبان     دولت هرچه سریع‌تر لایحه اصلاح قانون انتخابات را ارائه کند     امام على (ع): علت فتنه‌ها و آشوب‌ها کینه توزى است.       دلایل غمگین شدن      رشد اقتصادی چطور ملموس می‌شود؟           
 آخرین مطالب
  پرداخت ۸۷ میلیون دلار در ازای دکلی که وجود خارجی نداشت
  درخواست آزادی مشروط «سحرخیز»
  اگر دو تابعیتی در دولت وجود داشته باشد باید برکنار شود
  پدر قربانی اسید‌پاشی اصفهان:هنوز هیچ پیشرفتی حاصل نشده است
  اصلاح‌طلبی، رویکرد امام حسین(ع)
  مسئولان آموزش و پرورش، وجود چنین چیزی را انکار می‌کنند. انکار مسئولان باعث می‌شود دانش‌آموزان معتاد، دیر شناسایی شوند
  روند پنج ساله ی پرونده ی قضایی خود و شش فعال سیاسی اصلاح‌طلب دیگر
  احمد منتظری اتهامش را رد کرد
  تعطیل عقل مساوی با ترویج خشونت است
  متن استعفای جنتی از وزارت ارشاد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 5351سه شنبه، 15 اسفند 1391 - 06:07
محمدرضا باهنر
هاشمی، خاتمی و قالیباف در صدر نظرسنجیهای انتخاباتی هستند و ائتلاف 2 + 1 زیر 30 درصد رای دارد
محمدرضا باهنر معتقد است هاشمی، خاتمی و قالیباف در صدر نظرسنجیهای انتخاباتی هستند و ائتلاف 2 + 1 زیر 30 درصد رای دارد. محمدرضا باهنر در عین حال می‌گوید: نظرسنجیها قابل اعتمادند ولی قابل تکیه نیستند، چرا که بعضا به سرعت تغییر میکنند نظرسنجیای که به نقل از 1+2 مطرح شد که آنها 60 درصد رای دارند! وی گوید: این در حالی است که در آخرین نظرسنجیها، مجموع آرای این سه نفر کمتر از 30 درصد بوده است
  

 ورود آمار و ارقام به تبلیغات انتخاباتی؛
 جدال نظرسنجی‌ها  
نظر سنجی در تمام کشورهای جهان به عنوان مکانیسمی برای پیش بینی برخی از تحولات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مورد قبول واقع شده است. این موضوع اما در ایران به ویژه در حوزه سیاست به امری تبلیغاتی تبدیل شده که هرجناح یا حزب خاصی با اعلام نتایج نظر سنجی‌هایی که معمولا خود انجام می‌دهند، اعلام می‌کنند که خود یا نامزدشان در انتخابات آینده با کسب اقبال مردمی، پیشتاز است.
انتخابات دوم خرداد 76 نمونه بارزی از این کارکرد در ایران است. در حالی که نتایج نظرسنجی‌های اعلام شده از سوی جناج راست، قاطعانه خبر از پیروزی علی اکبرناطق نوری می‌داد، به ناگهان سید محمد خاتمی توانست با پیروزی قاطعی به ریاست جمهوری برسد. پس از انتخابات برخی از دست اندرکاران این نظرسنجی‌ها اعلام کردند که یش از آن که به دنبال سنجش افکار وکشف سمت وسوی آرای جامعه بودند، به دنبال تاثیر گذاری بر آرای مردم بودند. موضوعی که بعد‌ها عنوان«نظرسازی» را به خود اختصاص داد.این روزها که برخی از افراد و گروه‌ها مهیای حضور در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم می‌شوند باردیگر این پدیده علمی در کانون توجهات قرار گرفت.در روزهای گذشته برخی از نامزدها و نزدیکان شان نظرسنجی‌های انجام شده را دلیل حضور در این عرصه اعلام کرده اند. برخی دیگر نیز ائتلاف خود را با تکیه بر برخی نظرسنجی‌ها پیروز آینده انتخابات می دانند. در مقابل برخی دیگر با ارائه یک نظرسنجی جدیدتر و معتبرتر(!) نقیضه ای بر ادعای دیگران ارائه می‌کند و نتایج تازه تری ارائه می‌کند.
ائتلاف سه گانه و نظرسنجی‌ها
غلامعلی حدادعادل عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان اولین کسی بود که به نتایج یک نظر سنجی اشاره کرد. وی روز پنجشنبه 28 دی ما گفته بود: «وقتی در نظر سنجی‌ها مشخص شد که 60 درصد آراء متعلق به این سه نفر است، تصمیم گرفتیم ائتلاف کنیم و در نهایت دو نفرمان تصمیم بگیریم برای خدا، کاندیدای ریاست جمهوری نشویم.» سخنان حدادعادل در حالی ایراد شد که پیش از آن خبری از انجام یک نظر سنجی در این باره منتشر نشده بود. اما روز یکشنبه علی اکیر ولایتی یکی دیگر از اضلاع سه گانه این ائتلاف نیز سخنان مشابهی برزبان آورد که از سوی حسین مظفر رئیس ستاد انتخاباتی این ائتلاف نیز تکرار شد.ولایتی در این باره گفت: نظرسنجی‌های متعددی انجام شده اما همه آنها اعتبار ندارد ولی تخمین اجمالی که زده شده است بر این اساس جمع‌بندی داریم و می‌توانیم به نتایجی برسیم. البته ما مصلحت نمی‌دانیم اعلام کنیم. هرکس می‌تواند به نتایج آنها مراجعه کند؛‌ ائتلاف سه‌گانه در کشور بالاترین رأی را داشته است و دربین مجموعه‌های دیگر این مجموعه دارای مقبولیت بیشتری است.مظفر رئیس ستاد انتخاباتی ائتلاف سه گانه نیز با تایید این سخن ولایتی گفت: در این نظرسنجی‌ها برخی رشد خوبی دارند و برخی نیز رشدشان کمتر است، ما می‌دانیم چه کسی جلوتر است اما فعلا اعلام نمی‌کنیم.
باهنر علیه نظرسنجی ائتلاف سه گانه
محمدرضا باهنراما با رد این موضوع خود نتایج یک نظرسنجی دیگر را رو می‌کند.اومعتقد است هاشمی، خاتمی و قالیباف در صدر نظرسنجیهای انتخاباتی هستند و ائتلاف 2 + 1 زیر 30 درصد رای دارد. محمدرضا باهنر در عین حال می‌گوید: نظرسنجیها قابل اعتمادند ولی قابل تکیه نیستند، چرا که بعضا به سرعت تغییر میکنند.محمدرضا باهنراز نظرسنجیهای انتخاباتی متنوعی خبر داد و گفت که برخی همه گروههای سیاسی و چهرههای منفرد از اصلاح طلب و اصولگرا و خاتمی و هاشمی را هم در بر میگیرد و برخی صرفا معطوف به طیف خاصی هستند.او که میگفت،در مجموع این نظرسنجیها هیچ فرد یا طیفی وجود ندارد که بیش از 20 درصد آرا را به خود اختصاص داده باشد، در پاسخ به اینکه در نظرسنجیهایی که جامعیت بیشتری میان افراد و گروههای سیاسی دارد، چه کسانی در بالاترین سطح هستند، گفت: آقایان هاشمی، خاتمی و بعد از آنها آقای قالیباف بیشترین آرا را به خود اختصاص دادهاند.وی با بیان اینکه برخی نظرسنجیها نیز با ارقامی اعلام میشوند که چندان نزدیک به واقعیت نیستند، ادامه داد: مثل نظرسنجیای که به نقل از 1+2 مطرح شد که آنها 60 درصد رای دارند! وی گوید: این در حالی است که در آخرین نظرسنجیها، مجموع آرای این سه نفر کمتر از 30 درصد بوده است!نایب رئیس مجلس توضیح داد که تحولات آینده فضای سیاسی کشور، نتایج متفاوتی بر این نظرسنجیها خواهند داشت و خاطرنشان کرد: برخی چهرهها، آرایشان از سقف شروع میشود و به تدریج ریزش میکند. آرای برخی نیز از کف شروع میشود و به تدریج رویش مییابد. برای همین است که معتقدم نظرسنجیها قابل اعتمادند ولی قابل اتکا نیستند.
واکنش عضو جامعه روحانیت به نظرسنجی ائتلاف
سیدرضا اکرمی،عضو جامعه روحانیت مبارز نیز نسبت به نتایج اعلام شده نامزدهای ائتلاف سه گانه واکنش نشان داد. وی در گفت وگو با آریا درباره اول بودن ائتلاف 1+2در نظرسنجی‌ها گفت:باید تا زمان ثبت نام داوطلبان و تایید صلاحیت آنها صبر کرد و دید چه کسانی نامزد و تایید صلاحیت می‌شوند به طور طبیعی گفت وگو، مباحثه و مناظره پس از روشن شدن این مساله آغاز می‌شود.وی افزود: قبل از ثبت نام و تایید صلاحیت کاندیداها تمام سخنان تخمینی و احتمالی است بنابراین نباید نسبت به این حرفها اعتماد کرد و اعتباری برای آن قائل شد.این فعال سیاسی ادامه داد:در حال حاضر نمی‌توان به نظر سنجی‌ها اعتماد کرد زیرا جمعیت ایران 77میلیون نفر است بنابراین ما نمی‌توانیم بیاییم و از 700یا 7000نفر نظر سنجی کنیم و آن را ملاک قرار دهیم.اکرمی تاکید کرد:نظر سنجی از 7000نفریا 700نفر را نمی‌توان به جمعیت 77میلیونی نسبت داد بنابراین باید حوصله کنیم.
 
جزئیات یک نظرسنجی درباره انتخابات92
نتایج یک نظرسنجی سراسری که اول اسفندماه جاری توسط یک موسسه افکارسنجی معتبر انجام شده، بیانگر آن است که حدود 4 ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم، حدود 66 درصد مردم آماده مشارکت در این آزمون ملی هستند.به گزارش فارس نمونه آماری این نظرسنجی حدود 16 هزار نفر در سراسر کشور است که شامل شهرها و روستاها می‌باشد. بر اساس یافته‌های نظرسنجی یاد شده،8/65 درصد پاسخگویان قطعاً و به احتمال زیاد در انتخابات شرکت می‌کنند، 6/14 درصد هنوز تصمیم نگرفته اند، 6 درصد به احتمال کم شرکت می‌کنند و 6/13 قطعاً در انتخابات شرکت نمی‌کنند. مقایسه نظرسنجی صورت گرفته توسط همین مرکز برای انتخابات دهم ریاست جمهوری در اسفند ماه سال 87 با نظرسنجی فعلی، حدود 5 درصد رشد مشارکت را نشان می‌دهد.بنابراین گزارش، شرکت کنندگان در این نظرسنجی در پاسخ به این سئوال که در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 به چه طیف سیاسی تمایل دارند 1/43 ائتلاف اصولگرایان، 4/22 اصلاح طلبان، 4/21 درصد مستقلین و 1/13 حامیان دولت را به عنوان گزینه مطلوب خود عنوان کرده اند.همچنین بر اساس یافته‌های این نظر سنجی، اولویت کاری رئیس جمهوری بعدی از منظر مردم، 2/50 درصد مهار گرانی، 8/26 درصد حل معضل بیکاری، 9 درصد بالا بردن امنیت مردم، حدود 9 درصد اصلاح وضع فرهنگی جامعه و حدود 5 درصد افزودن بر مبلغ یارانه است.

   
  

نظرات کاربران: 6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
* نام: امیر       پنجشنبه، 15 فروردین 1392 - 16:47
نظر: فقط آقای سید محمد خاتمی و محمد باقر قالیباف غیر از این دو دیگر هیچکس نمی تواند رای بیاورد و به درد مردم بخورد
* نام: علی       دوشنبه، 19 فروردین 1392 - 00:05
نظر: فقط باهنر
* نام: امین       چهارشنبه، 28 فروردین 1392 - 22:27
نظر: این خبر های دروغ چیه به مردم مدهید کجا خاتمی بالاترین رای را دارد رد صلاحیت مشی مردم هم دوبار به ایان اعتبار کرده اند

* نام: فاطمه       یکشنبه، 8 اردیبهشت 1392 - 19:28
نظر: فقط اقا محسن رضایی لیاقت وبرنامه واسه این کاررو داره
* نام: مهدی       چهارشنبه، 11 اردیبهشت 1392 - 20:49
نظر: در صورت حضور آقای خاتمی، دیگر حرفی برای گفتن نیست. و در صورت عدم حضور ایشان آقای روحانی یا آقای ولایتی.

* نام: مجید       شنبه، 21 اردیبهشت 1392 - 17:52
نظر: فقط آقای دکتر قالیباف میتواند مدیر اجرایی توانمندی باشد

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
 کد امنیتی:
 
 
 
 
tt
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سرزمین نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@sarzaminnews.com
پشتیبانی توسط: گروه نرم افزاری فکا
rr